Молодь дебатує

Регіональний етап проєкту Молодь дебатує відбувся в місті Хмельницький

Навчальні турніри у м. Вінниця в рамках проєкту Молодь дебатує

Дебатна команда у 2020-2021 н.р.

Olga Pischel 

Дебатний рух у НВК №9 м. Хмельницького ще зовсім молодий, але він захопив учнів школи і спонукав їх створити клуб дебатантів «Contra, spem, spero!».

        Трохи історії: у червні 2019 року НВК №9 м. Хмельницького було відібрано для участі у німецько-українському проекті «Молодь дебатує». Директор Томич Ірина відвідувала тренінг у Німеччині, згодом заступник директора Колесник Ірина стала учасником тренерської школи у м. Тернополі.

        А з вересня 2019 року розпочалась робота щодо залучення учнівського колективу до проекту. Бажаючих було небагато, бо справа нова. До клубу увійшли учні 11 А класу: Жмуд Любов, Коломієць Данило, Довгалюк Євген, Татомір Вікторія, Феденьків Анастасія, вони і створили команду для участі у дебатах.

       За цей короткий час учні стали учасниками осінньої дебатної школи у м. Вінниці, дружніх дебатах у м. Тернополі, дебатанти відточували свою майстерність у дебатах із НВК №10 м. Хмельницького (керівник Аліна Д’яченко). 29-30 листопада 2019 року представники НВК №9 м. Хмельницького брали участь у регіональному турнірі «Молодь дебатує» у м. Львів. У запеклій дебатній боротьбі учень 11 А класу Коломієць Данило виборов честь представляти Хмельницьку область на Всеукраїнському турнірі у м. Харкові 07-08 лютого 2020 року.

       16 найкращих дебатерів зібрались у приміщенні Харківської Юридичної Академії ім. Ярослава Мудрого у м. Харкові. Данило гідно боровся на дебатному майданчику, але у фінал не вийшов. Суперники були сильніше і досвідченіше. Але ми не опускаємо рук, продовжуємо працювати, готуватись, змагатись.

      Формат дебатів — це можливість навчитись критично мислити, бути толерантним, вміти пропонувати і слухати. Такі навики стануть нашим учням у пригоді в дорослому житті.

Дебатному руху в НВК №9 м. Хмельницького бути!

 

https://www.youtube.com Твій гість-Д.Коломієць учень 11 класу, І.Томич- директорка НВК 9 м. Хмельницького

Школяр з Хмельницького потрапив до національного фіналу “Молодь дебатує”

Учень Хмельницького НВК №9 Данило Коломієць став півфіналістом національного проєкту “Молодь дебатує”. У міжрегіональному турнірі, який проходив у львівському Ліцеї №28 у ці вихідні, він увійшов у четвірку найкращих учасників Західної України. В цьому році міжрегіональні дебати проходять у Львові, Житомирі, Запоріжжі та Одесі. Тема одна на всіх: “Чи варто започаткувати офіційний день багатокультурності в Україні?”. В кожному місті обирають чотирьох найкращих. Так складається перелік 16 дебатантів та дебатанток для участі у вирішальних національних дебатах у Харкові.

Методика Jugend debattiert з’явилась у Німеччині 2001 року. Її основна відмінність від інших форматів дебатів: перемагає той учасник або та учасниця, хто представить в процесі дискусії всі можливі аргументи по темі, використовуючи думки експертів та наукові дослідження. Одне з головних завдань методики — навчити підлітків критичному мисленню та прийняттю зважених рішень.

Данило Коломієць дебатує по німецькій методиці Jugend debattiert перший рік — приєднався цієї осені до новоствореного куртка у школі. І з першої ж спроби увійшов до 16 найкращих дебатантів та дебатанток України.

“Ми дуже добре готувалися, неодноразово дебатували у гуртку, розглядали тему мультикультурності, — пояснює успіх школяр. — Ми знали, що буде потужна конкуренція, що змагатися будуть діти, які не перший рік дебатують. Так і сталося — під час турніру вони наводили такі аргументи, яких ми навіть не очікували. Але вдалося зорієнтуватися та швидко знайти засіб захистити свою позицію”.

За форматом дебатів, тема завжди формулюється як питання, на яке можна відповісти “так” або “ні”. І учасники та учасниці мають готувати аргументи для обох точок зору, бо яку зі сторін вони будуть представляти, вирішує жеребкування перед початком дебатів. Підготовка до дебатів — ключова складова успіху, кажуть організатори. Під час пошуків аргументів для протилежних думок дебатанти та дебатантки вчаться критичному мисленню, плюралізму думок, демократичним принципам.

“Для багатьох дітей це — один з декількох гуртків. Особливо у великих містах. Але є діти, які розуміють цінність дебатів, розуміють, для чого вони беруть участь в них, — говорить координатор “Молодь дебатує” в Україні Ольга Борисенко. — Заради цих дітей, напевно, й варто займатись цим проєктом”.

Данило Коломієць згоден, що дебати навчають учасників та учасниць важливим вмінням — шукати й аналізувати інформацію, допускати існування відмінних від твоєї думок. “Це дуже важливо — вміти аргументувати, вести дискусії, — впевнений Данило. — Навіть у побутових ситуаціях можна розмовляти аргументовано, це допомагає спокійно вирішувати проблеми та конфлікти. Звісно, на дебатах важливі й ораторське мистецтво, вміння контролювати час, бо часто треба швидко орієнтуватися в базі своїх знань та шукати контраргументи”.

Під час дебатів у питанні “Чи варто започаткувати офіційний день багатокультурності в Україні?” Данило відстоював позицію “ПРО”. Сам він ще до підготовки тримався думки “КОНТРА”, але, вивчаючи питання, змінив свою думку: “Так, у нас є невирішені конфлікти і складна економічна ситуація — найголовніші аргументи проти дня мультикультуралізма, — пояснює дебатант. — Але потрохи почав розуміти, наскільки це питання актуальне. Бо ж в Україні до 23% населення — представники національних меншин. Це мільйони людей. Тому, вважаю, треба ввести цей день через 5-10 років, але підкріплюючі додатковими заходами — наприклад, уроками мультикультурності у школах. Щоб це не було чергове державне свято про яке всі згадують раз на рік і все”.

Разом зі школяром з Хмельницького на національні півфінали та фінал у Харкові поїдуть двоє львівянок — Надія Шимків (Правнича гімназія) і Вікторія Свищ (Ліцей “Інтелект”) та Марія Сивак (ЗОШ №24) з Тернополя. Загалом, у проєкті у 2019 році взяли участь 1000 школярів та школярок з 54 навчальних закладів по всій Україні.

“Я часто бачу у соцмережах коменти на кшталт “Досить дебатувати, треба діяти!”, кажуть, що дебати це балачки, які відволікають від вирішення питань, — розповідає координаторка проєкту та голова журі Ольга Пішель. — Іноді людям здається, що краще прийняти низку стандартних рішень й забути про проблеми. Але я впевнена, що перш ніж вирішувати будь-яку проблему, чи то національного масштабу, чи шкільного, треба її зрозуміти, розібратися. Кращого засобу це зробити, ніж вільні виважені дебати, не існує. Це — основа демократії, тому ми вважаємо навчання дітей основ демократії нашою головною місією”.

Проект проходить за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини і методичної підтримки Jugend debattiert.

Довідка

Проект «Молодь дебатує» з’явився в Україні в 2016 році. Унікальну методику німецьких молодіжних дебатів Jugend debattiert її автори вперше дозволили використовувати на іншій мові. І в 2016 році в українській версії проекту брали участь 113 учнів з 8 шкіл 4 регіонів країни: Харківської, Дніпропетровської, Запорізької та Миколаївської областей. Переможцем фіналу став Едуард Бєлоусов з Дніпра.

У 2017 році проект продовжився в набагато більшому масштабі — вже 400 українських школярів спробували свої сили в дебатах. Вони представляли 25 навчальних закладів з 8 регіонів: Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Житомирської, Львівської, Миколаївської, Сумської та Харківської областей. Переміг Максим Чеботарьов з Дніпра.

У 2018-2019 роках в проекті взяли участь 42 школи та близько 800 дітей з 12 областей України: це Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Житомирська, Миколаївська, Львівська, Харківська, Сумська, Чернігівська, Херсонська, Полтавська, Вінницька області. Перемогла Марина Хоменко з Миргорода Полтавської області.

 

Регіональні дебати відбулися 29-30 листопада у м. Львові.

Місто Львів гостинно зустрів учасників першого регіонального турніру 2019 року. Учень 11 класу Коломієць Данило відібраний для участі у півфіналі проекту «Молодь дебатує». Вітаємо та бажаємо успіхів!

 

 

 

НВК №9 м. Хмельницького активно долучається до німецько-українського проекту «Молодь дебатує», що реалізується за сприяння Ed Camp Ukraine та партнерської організації Internationales Haus Sonnenberg.

Мета ініціативи «Молодь дебатує» — активні залучення шкільної молоді до розбудови громадянського суспільства, адже це люди, чиї рішення ідії вже завтра визначатимуть, якою буде наша держава.

З вересня 2019 р. плануємо створити для молоді дебатний клуб для учнів 7-11 класів. Будемо вчитися критично мислити, будувати, висловлювати свою думку, добирати аргументи, дослухатися до думки інших, бути толерантними, працювати в команді!

Вчимося вмінню вести продуктивну дискусію, глибоко й різностороннє висвітлювати проблеми. Вчимося, навіть перебуваючи на різних позиціях, чути одне одного!

До праці!!!